Hässelgårdens seniorbostäder
- Fastighetsfakta
- Tillgänglighet
- Konst och utsmyckning
Hässelgårdens seniorbostäder omfattar 124 lägenheter – 40 ettor på 42 kvm och 83 tvåor på 52–57 kvm. Alla lägenheter har egen balkong med utgång från vardagsrummet. I fastigheten finns en kiosk samt trevliga utegårdar med sittgrupper mellan husen.
Gästlägenhet går att boka för övernattande besökare.
Fastigheten byggdes 1973 och består av fyra olika långa femvåningshus. Seniorbostäderna ligger i två av husen. I fastigheten finns också ett vård- och omsorgsboende.
Aktivitetscenter
Hässelby-Vällingbys stadsdelsförvaltning ansvarar för aktivitetscentret där det finns möjlighet till sociala aktiviteter, kaffeservering och gemensamma måltider. Aktivitetscentret är öppet både för de boende och för andra äldre som bor i stadsdelen.
Tunnelbanan stannar i Hässelby gård. Därifrån är det cirka 500 meters promenad till seniorbostäderna. Vid tunnelbanan ligger också Hässelby torg med bank och matbutik.
Planritningar
Planritningarna nedan är exempel på hur respektive lägenhet kan se ut. Lägenheter är olika disponerade och skiljer i storlek.
Trygg, tillgänglig och hållbar bostad
Hos oss får du en trygg, tillgänglig och hållbar bostad. För dig över 65 år kan en seniorbostad vara ett trivsamt och tillgängligt bostadsalternativ. Micasas seniorbostäder är vanliga hyreslägenheter med förhöjd tillgänglighet. Det innebär bland annat att det finns hiss i fastigheten, låga eller inga trösklar i lägenheten och badrummen är rymliga.
På Ormängsgatan utanför Hässelgården står en bronsskulptur, Flicka med hopprep, utförd på 1960-talet av Sten Ericson. Som de flesta av Ericsons skulpturer och reliefer är den naturalistiskt utformad och uttrycker enligt ett konstnärslexikon en ”… öm inlevelse i det mänskliga”.
Sten Ericson gick på Konstakademien i Stockholm på 1930-talet, och var sedan verksam under nästan hela seklet. Stockholms stad köpte under åren in ett flertal av hans skulpturer, som finns placerade i olika stadsdelar, men hans verk återfinns även på offentliga platser i en lång rad andra svenska städer.
Utomhus finns en betongskulptur i from av en katt. Konstnär Lizzy Bollach, 1981.
Kvinna på häst, en bronsskulptur på granitsockel, skapades av Nina Torsson 1963.

Summering
- Typ av lokal Seniorbostad
- Adress Ormängsgatan 10, 165 56 Hässelby
- Område / Stadsdel Hässelby-Vällingby
- Area 42–57 kvm
- Byggår 1973
- Hyresnivå Klicka för att komma till seniorbostädernas hyresnivå.