Micasa till startsidan

Sök modal

Tantos seniorbostäder

Tantos seniorbostäder finns i fastigheten Svärdet 8.

Fastigheten utreds just nu inför en eventuell framtida renovering. Samtidigt behöver vi ha tillgång till evakueringslägenheter för pågående och kommande projekt i området. Därför har vi tillfälligt pausat uthyrningen.

Fastigheten byggdes år 1986 och består av två hus med sex våningar.

Den rymmer 84 lägenheter, de flesta tvåor samt en trea. På gården finns en boulebana och sittplatser mellan planteringar. Kommunikationerna är goda och parkeringsmöjlighet finns längs gatorna i kvarteret.

Lägenheterna är utformade för att passa äldre personers behov och är tillgängliga för personer i rullstol.

Alla våningsplan nås med hiss. Balkongerna är tillgängliga för rullstol.

Aktivitetscenter

Södermalms stadsdelsförvaltning ansvarar för aktivitetscentret där det finns möjlighet till sociala aktiviteter, kaffeservering och gemensamma måltider. Aktivitetscentret är öppet både för de boende och för andra äldre i stadsdelen.

Utrymme för gemenskap

Till seniorbostäderna tillhör en gemensam lokal för de boende att umgås i, spontant eller under ordnad aktivitet. Här finns även ett kök där hyresgäster kan laga mat tillsammans för gemensamma måltider om så önskas. Gästlägenhet med dusch går att boka för övernattande besökare.

I närområdet

Seniorbostäderna är centralt belägna på Södermalm och har samtidigt nära till grönska. Läget intill Södra station ger goda kommunikationer med både pendeltåg och flera busslinjer. Grönområdet Tantolunden med promenadvägar längs Årstaviken ligger 300 meter bort.

Planritningar

Planritningarna nedan är exempel på hur respektive lägenhet kan se ut. Lägenheter är olika disponerade och skiljer i storlek.

Exempel på planritning för 1 rum och kök. pdf, 119 kB.

Exempel på planritning för 2 rum och kök. pdf, 144 kB.

Exempel på planritning för 3 rum och kök. pdf, 165 kB.

Trygg, tillgänglig och hållbar bostad

Hos oss får du en trygg, tillgänglig och hållbar bostad. För dig över 65 år kan en seniorbostad vara ett trivsamt och tillgängligt bostadsalternativ. Micasas seniorbostäder är vanliga hyreslägenheter med förhöjd tillgänglighet. Det innebär bland annat att det finns hiss i fastigheten, låga eller inga trösklar i lägenheten och badrummen är rymliga.

I fastigheten finns kossan Vi-kong. Den ingick i den CowParade som genomfördes 2004 i Stockholm och som var en del av en av världens största konstutställningar. I Stockholm deltog ca 70 olika glasfiberkor i naturlig storlek. Den här kossan Vi-kong ställdes ut på Skeppsholmen. Konstnär Henrik Nilson. Vi-kong beskrivs som en krigsko som påminner om de svenska vikingarna. Hon är en fredlig krigare, men redo för strid med sitt tveeggade svärd, hornhjälm och sköld.

Summering