Micasa till startsidan

Sök modal

Stranninge 1

I fastigheten Stranninge 1 finns Tensta seniorbostäder, gruppboenden och ett vård- och omsorgsboende.

Fastigheten är belägen strax intill Tensta centrum, nära t-bana och bussar. Här bedrivs ett gruppboende, stödboende och vård- och omsorgsboende. Här har även Järva stadsdelsförvaltning sitt kontor.

Framkomlighet

  • Entréer kan nås och användas utan att man behöver passera trappor.
  • Det finns minst en allmän toalett i lokalen med måtten 2,2 x 2,2 meter och med fritt utrymme på båda sidor av toaletten med minst 0,9 meter.
  • Det finns en tillgänglig gångväg mellan byggnadens entréer och angöringsplats för bilar.
  • Fritt passagemått vid entrédörr är minst 0,8 meter.
  • Avfasad tröskel vid entrédörr är högst 2,0 cm hög och med flack lutning.
  • Tunga dörrar eller dörrar med dörrstängare är försedda med automatiska dörröppnare.

Syn

  • Oskyddade glasytor är varningsmarkerade i ögonhöjd för sittande personer.
  • Oskyddade glasytor är varningsmarkerade i ögonhöjd för stående personer.
  • Knapparna i hissen kan avläsas taktilt.
  • Det finns akustisk information inne i hissen som anger på vilket våningsplan hissen stannar.
  • Trappan är kontrastmarkerad på första och sista trappsteget.
  • Dörrars placering förtydligas genom kontrastmarkering.

Hörsel

  • Det finns en anläggning som underlättar för personer med hörselnedsättning att delta, till exempel teleslinga.

Utomhus finns skulpturen Samspråk vid badet. Det är en 160 cm hög skulptur i brons på stensockel av konstnär Ansgar Almqvist(1889-1973).

I samband med att nyrenoverade lägenheter invigdes 2024 tillfördes även två samspelande installationer med titlarna Solfångare och Ljusbrytare.

Solfångare är en ljudinstallation av Åsa Stjerna som består av svarta objekt kring byggnadens fasad. Utifrån den mängd solljus den får avger den högre eller lägre insektsljud.

Ljusbrytare, skapad av arkitektbyrån Secretary (Karin Matz, Rutger Sjögrim och Helen Rix Runting), är en paviljong med två färgglada pergolas.

Dessutom finns skulpturen Hero på innergården, en uthuggen tjur i granit som står på en stor sten. Konstnär är Olof T. Ohlsson.

Inomhus, mitt emot receptionen sitter en väggrelief av Azariz Mbatha. Det är en emaljmålning som består av nio ihopsatta plåtar.

Konstverk vid fastigheten Stranninge 1 på Elinsborgsbacken 3A-3B i Spånga.

Summering

  • Typ av lokal Omsorgsfastighet, Seniorbostad, Övrigt, Kontor
  • Adress Elinsborgsbacken 3A-3B, 163 64 Spånga
  • Område / Stadsdel Järva
  • Area BRA 17 464 kvm
  • Byggår 1991