Jungfru Lona 2
- Fastighetsfakta
- Tillgänglighet
- Konst och utsmyckning
Jungfru Lona 2 är en fastighet i Axelsberg som består av flera byggnader. Fastigheten inrymmer både ett vård- och omsorgsboende, seniorbostäder och gruppboende med verksamhetslokaler och ett café. Dessutom finns en vårdcentral, apotek och garage med förhyrningsplatser. Parkeringsplatser kan också hyras av Stockholm Parkering.
Framkomlighet
- Entréer kan nås och användas utan att man behöver passera trappor.
- Det finns en tillgänglig gångväg mellan byggnadens entréer och angöringsplats för bilar.
- Fritt passagemått vid entrédörr är minst 0,8 meter.
- Avfasad tröskel vid entrédörr är högst 2,0 centimeter hög och med flack lutning.
- Tunga dörrar eller dörrar med dörrstängare är försedda med automatiska dörröppnare.
Syn
- Oskyddade glasytor är varningsmarkerade i ögonhöjd för sittande personer.
- Trappan är kontrastmarkerad på första och sista trappsteget.
- Dörrars placering förtydligas genom kontrastmarkering.
Hörsel
- Det finns anläggning som underlättar för personer med hörselnedsättning att delta, till exempel teleslinga.
”Tegel och guld ropar efter regnbågsfärg”, tyckte Enno Hallek inför den konstnärliga utsmyckningen i Axelbergs ombyggda servicehus. Till invigningen 2011 av de nya konstverken, Bakom regnbågen, hade han gjort sju färgstarka verk som tillför miljön färg, ljus och händelser. Varje verk är unikt och fungerar samtidigt som landmärke, som hjälper såväl boende som besökare att orientera sig i huset. Innanför entrén finns en pelare som är målad i regnbågens alla färger. Därefter kommer sju stora väggreliefer i furu, målade och med inslag av bladguld, spegelglas och fotografier av rönnbär.
2016 invigdes två gestaltningar av keramikern Linda Karlsson (f 1976). Hon tar månen och regnbågen till hjälp för att associera till en berättelse om evigt liv, lika värde och att kunna sväva i luften och se saker från ovan. Hon har valt att göra en liten berättelse med hjälp av månen och två figurer som också knyter an till Enno Halleks konstverk. Konstverken har fått namnen Under månen smälter regnbågen och Bakom regnbågen flyger evigheten. Materialet är glaserad keramik, målad betong och brons. Eftersom huset inte har några gemensamma ytor har man valt att placera konstverken utanför de båda entréerna. Där finns bänkar att sitta vid för dem som väntar.
De två konstverken berättar tillsammans en saga med hjälp av månen och två figurer. På ena sidan ser man månen och under den en form som smälter, kanske är det regnbågen? På resterna ser man en liten oskuldsfull varelse som är på väg upp. På den andra sidan flyger en varelse som tycks uppbyggd av droppformer upp ur det som återstår av regnbågen.

Summering
- Typ av lokal Omsorgsfastighet, Seniorbostad
- Adress Kinmanssonsvägen 41, 129 38 Hägersten
- Område / Stadsdel Hägersten-Älvsjö
- Area BRA 27 242 kvm
- Byggår 1983